شرایط اضطراری کابین و پرواز

Picture

سوانح هوایی یکی از احتمالاتی است که ممکن است هر مسافر هواپیما با آن روبرو شود و عملکرد درست در این مواقع می تواند جان مسافران را نجات دهد. به همین منظور شرکت بریتیش ایرویز بریتانیا دوره های را برای آموزش مسافران ارائه کرده است و از سال 2004 تاکنون در حدود پانزده هزار نفر در این دوره ها شرکت کرده اند.

مطمئنا بهترین روشهای ایمنی را در ابتدای پرواز و هنگام فرود هواپیما، مهمانداران در اختیار شما میگذارند و یا بروشورهایی که می توانید مطالعه کنید، و این اطلاعات اگر یک مسافر دائمی خطوط هوایی باشید در ذهن شما نهادینه شده است.

اینکه شما بتوانید در مواقع اضطراری خونسرد باشید و از قبل آگاهی داشته باشید که چگونه بحران را مدیریت کنید می تواند هم به خودتان کمک کند و هم به دیگران.

 


به نکات ذیل توجه کنید تا بتوانید در مواقع فرود اضطراری ایمن باشید.

در ابتدا خونسرد و آرام باشید تا بتوانید درست تصمیم بگیرید،  به صحبتهای مهماندار گوش دهید و نهایت همکاری را داشته باشید، چون در این شرایط بهترین راهکار است.
 
صندلی خود را در حالت عمودی تنظیم کنید،کمربند ایمنی خود را ببندید و صندلی  خود را ترک نکنید.
کمربند ایمنی با چفت شدن دو قسمت فلزی بسته میشود و با کشیدن قسمت آزاد کمربند سفت یا شل میشود،برای باز کردن آن هم یک طرف قسمت فلزی را بالا میکشیم و قسمت دیگر را خارج می کنیم.
 
سعی کنید در راهرو تردد نکنید و وسایل تان را در مسیر رفت و آمد قرار ندهید.
کودکان را نزد خود نگهدارید، اگر در هنگام فرود متوجه شدید که فرزندتان سرجایش نیست به مهماندار اطلاع دهید و سعی کنید صندلی تان را ترک نکنید.
 
                                                                                                                                                                                                           
                                    

ماسک های اکسیژن در ارتفاع 10 هزار فوت توزیع می شوند ولی در ارتفاعات پایین تر و در مواقع اضطراری می توانید بصورت دستی آنها را فعال کنید.

قبل از کمک به کودکان ابتدا خودتان از ماسک اکسیزن استفاده کنید، مدت زمانی که فرصت دارید 12 ثانیه است و بعداز آن در ارتفاع بالا شما دچار غش می شوید، پس الویت استفاده از ماسک با خودتان است تا بتوانید به دیگران کمک کنید.

اگر شرایط پیش آمده شامل آتش سوزی و وجود دود در کابین بود بهتر است از یک دستمال نم دار برای پوشاندن راههای تنفسی خود استفاده کنید.

Picture

 

 

 


می توانید جلیقه نجات را زیر صندلی خود ببینید اما جای جلیقه در خطوط هوایی متفاوت است، روش استفاده از ماسک اکسیژن و جلیقه نجات در ابتدای پروازها توسط مهماندارها آموزش داده شده است. جلیقه را به تن کنید و بندهای آنرا محکم ببندید ولی برای بادکردنش منتظر دستور مهماندار باشید، زیرا ممکن است نیاز نباشد و برایتان مشکل سازشود.

در حالت نشسته سرتان را  با دستهای قفل شده از پشت گردن خم کرده و بین پاهایتان قرار دهید. این کار باعث می شود کمتر تکان بخورید و به اطراف پرتاب نشوید.

اگر کفش پاشنه دار پوشیده اید یا لباس سنگین و دست و پاگیر دارید بهتر است آنها را درآورید، زیرا جلوی حرکت سریع را می گیرند و در هنگام خروج از هواپیما دچار مشکل می شوید.
وسایلتان را رها کنید، چون هنگام خروج حرکت شما را کند می کنند.

 

نزدیکترین راه خروجی از هواپیما را شناسایی کنید و یا از مهماندار بخواهید که کمکتان کند.

به محض اعلام خروج از طرف خدمه می توانید از کابین خارج شوید.
رعایت نکات ایمنی اولیه به شما کمک می کند تا در پرواز آرامش بیشتری داشته باشید و حتی در مواقع بحران با انجام این موارد هم به خود و هم به دیگران کمک کنید.                                                                                                                                                                       
   

 

Preloader