تامین سوخت هواپیماهای بریتیش ایرویز از زباله‌ها

شرکت هواپیمایی بریتیش ایرویز (British Airways) در آینده سوخت هواپیما‌های جت مسافربری خود را از زباله‌های خانگی تامین می کند.
 
بریتیش ایرویز اعلام کرد که در حال احداث کارخانه ای است تا بتواند از زباله های بازیافتی خانگی معمولی سوخت ناوگان هواپیمایی اش را تامین کند.
 
این شرکت با شرکت تولید کننده سوخت های تجدیدپذیر Velocys در حال مذاکره است تا نیمه های سال 2050 میلادی بتواند از سوخت به دست آمده از زباله های بازیافتی برای هواپیماهایش استفاده کند.
 
در برنامه بریتیش ایرویز در نخستین برنامه‌ی استفاده از سوخت‌های تجدیدپذیر، سالانه صدها تن ضایعات خانگی در نظر گرفته شده است که با صرفه جویی در دفعشان می‌توان آن‌ها را به سوخت پاک قابل استفاده تبدیل کرد.
این مواد زائد شامل پوشک، ظروف پلاستیکی مواد غذایی و بسته بندی شکلات‌های خوراکی می‌شود.
سوخت تولید شده از این موارد، 70 درصد کمتر از سوخت‌های فسیلی ایجاد گازهای گلخانه‌ای است که به تولید سالانه 60 هزار تن به جای 66 هزار تن دی اکسید کربن می‌انجامد.

 
این تیم در حال توسعه بخش مهندسی و کسب و کار برای ساخت اولین کارخانه بازیافت زباله  و تبدیل به سوخت جت در انگلستان است.
با توجه به تصمیم سرمایه گذاری نهایی، این کارخانه صدها هزار تن در سال زباله را بجای دفن  و یا سوزاندن، به سوخت قابل استفاده در هواپیماهای جت بریتیش ایرویز می کند.

 

Picture

انتظار میرود سوخت جت تولیدی که توسط British Airways مورد استفاده قرار می گیرد، بیش از 70 درصد کاهش گازهای گلخانه ای و 90 درصد کاهش انتشار گازهای گلخانه ای را در مقایسه با سوخت جت معمولی به ارمغان بیاورد.
این امر به کاهش میزان انتشار کربن و بهبود کیفیت هوا در داخل فرودگاه ها کمک می کند. شرکای پروژه انتظار دارند که در نیمه اول سال 2020، تصمیم سرمایه گذاری نهایی بگیرند.


 

Picture

پروژه سوخت زیستی هواپیماهای  بریتیش ایرویز یکی از بزرگترین و پرحجم ترین برنامه های تولیدی بریتیش ایرویز است و پیش بینی می شود بتواند سهم بزرگی در تامین سوخت موردنیاز خطوط هوایی این ایرلاین مطرح دنیا را داشته باشد.
 
البته انتظار نداشته باشید پرواز بعدی شما با سوخت زیست محیطی تامین شود؛ این پروژه هنوز در مرحله مطالعه و امکان سنجی قرار دارد و تا  سال 2020 تخمین بودجه و شروع فعالیت های اولیه طول می کشد.
ولی بریتیش ایرویز برای اجرای طرح ها وایده های خود در صنعت هوایی همیشه پیشتاز است.

 

 

Preloader